Біографія

           Народилася 10 грудня 1960 р. в м. Києві. У 1980 р. закінчила Киівське музичне училище ім. Р. Глієра, диригентсько-хоровий факультет. У 1985 р. закінчила Київську Державну Консерваторію ім. П. Чайковського, диригентсько-хоровий факультет. З 1985 р. і до цього часу працює на музично-педагогічному факультеті ім. А. Авдієвського, на кафедрі теорії та методики музичної освіти, хорового співу і диригування НПУ ім. М. Драгоманова. У 2012 р. присвоєно вчене звання професора.  Засновник та незмінний керівник жіночого хору “Павана”. Протягом 35 р. під орудою Л.А.Байди хор став володарем “Золотого диплому” Міжнародного хорового конкурсу  “Академічна Банська-Бистриця” (Словаччина 1989р.); Гран-прі Всеукраїнського хорового конкурсу ім. М. Леонтовича (1997 р.); Гран-прі Всеукраїнського фестивалю вокально-хорового мистецтва (2010 р.); Гран-прі хорового фестивалю “Якщо заспіває школа – заспіває країна” (2015 р.). 

           Репертуар хору «Павана» включає музику різних епох і стилів: старовинна та сучасна духовна музика, західна та сучасна українська музика, традиційні обробки народних пісень та сучасні неофольклорні композиції. Колектив плідно співпрацює з видатними сучасними українськими композиторами. Серед них Є.Станкович, Л.Дичко, М.Скорик, В.Зубицький, І.Щербаков, А.Гаврилець, В.Степурко, Ю.Алжнєв, І.Алексійчук, М.Шух. Вони присвячують свої твори «Павані» і доручають їй перше виконання.

Жіночий хор «Павана» є  постійним учасником міжнародних фестивалів сучасної та старовинної української музики «Київ-Мьюзик-Фест», «Музичні прем’єри року», «Співочий Собор», «Гоголь-фест»; постійним учасником міжнародного хорового фестивалю «Золотоверхий Київ» (1996 - 2009 pp.); учасником багатьох мистецьких заходів столиці та університету.

            Під керівництвом Л.А.Байди жіночим хором “Павана” здійснено більше 200 записів у фондах Національної радіокомпанії України (твори сучасних українських композиторів, старовинної та західної хорової музики). Записи на компакт-дисках: “Видатні українські мисткині” (1998р.), “Щедрик” (Канада 2004р.),  Є. Станкович  “Хорові твори” (2004р.), М. Скорик  “Духовні твори” (2005р.), “Веснянки-гаївки” (Канада 2008р.), “Павани світ...” (2010р.), “Великдень в Україні” (хорові антифони, Канада 2010р.), “Пам’ятна Літургія Голодомору” (хорові антифони, Канада 2013р.), “Україіна співає  “Кобзаря”” (2017-2019рр.).

           У творчому добутку Л.А.Байди участь жіночого хору  “Павана” у понад 40 Всеукраїнських і Міжнародних фестивалях, зокрема: “Золотоверхий Київ”,  “Прем’єри року”,  “Пасхальна асамблея”, “Гоголь-фест”, хорові антифони до 100 річчя світового турне Української Республіканської Капели під орудою О. Кошиця, “Фестиваль пам’яті П.Муравського”, «Фестиваль-конкурс духовної пісні «Асвольдів глас». Творчість Л.А.Байди отримала високу оцінку у багатьох відгуках преси провідних музикознавців України, зокрема: Ю. Чекана, Г. Степанченко, Лю Пархоменко, І. Сікорської.

           Нагороди: “Заслужений діяч мистецтв України” (1999р.), “Відмінник освіти” (2006р.), “Лауреат мистецької премії ім. М.Лисенка” (2008р.), “Почесна грамота Міністерства Освіти України”,  “Почесна грамота Міністерства Культури і Мистецтв України”, “Грамота Української Православної Церкви за високу духовність у пропаганді української духовної музики”, “Медаль М.П.Драгоманова”. Член Національної Всеукраїнської музичної спілки України та комісії по присудженню мистецької премії ім. М.Лисенка; жюрі міжнародних дитячих хорових фестивалів.

           Основні наукові праці: навчально-методичний посібник “Вокально-хорова робота в системі підготовки майбутнього вчителя музики”; стаття  “Театралізація хорового твору, як аспект виконавської інтерпретації”, стаття  “Формування професійної компетентності майбутнього вчителя музики засобами українського фольклору”, стаття  “Формування естетичних цінностей майбутніх учителів музики крізь призму української духовної хорової музики”; навчальна робоча програма  “Хоровий клас”; переклади та аранжування творів для дитячих і жіночих хорів у навчальних репертуарних посібниках.

           Під керівництвом Л.А.Байди багато студентів та випускників стали лауреатами диригентських, симфонічних, вокальних фестивалів і конкурсів в Україні та за її межами, керівниками дитячих і студентських хорів, співаками провідних хорів України, викладачами вищих навчальних музичних закладів.

           Хор «Павана» має численні фондові записи на національному, зарубіжному радіо та телебаченні, записи на компакт-сучасних українських композиторів. На замовлення фірми «Dotcom Records» (Канада) у 2004 році був випу­щений CD «Щедрик»,  у 2009 – записаний CD «Веснянки-гаївки», а у 2010 – випущений CD «ПАВАНИ» світ…» 

           „Людмила Байда – видатна особистість в хоровому мистецтві України. Її зовнішня і внутрішня краса гармонічно поєднані в її високому образі. В творчості у неї завжди відчувається особлива глибина і визначеність життєвої позиції. 

           Тільки вона змогла зробити з вчорашніх дівчаток-школярок, які прийшли до неї в хоровий клас, першокласний жіночий хор. Вона віддає їм весь свій духовний заряд, інтелект – і дівчата на очах перероджуються в співачок високого рівня. Без перебільшення можу сказати, що Людмила Байда веде титанічну роботу, поєднуючи педагогічну діяльність з музичним, концертним виконавством.

           Звучання „Павани” не сплутаєш з іншими хорами. М’який оксамитовий звук, наповнений темброво-емоційним забарвленням, завжди несе живі почуття, високу духовність. Диригент так вміє організувати звуковий простір свого не дуже багатого за голосовим складом хору (співають дівчата 17-23 років), що в залі завжди виникає відчуття, що ми слухаємо „диво-інструмент”, витончений, благозвучний.

           Цієї досконалості Людмила Байда досягає своєю майстерністю передати студентам ту фантастичну відданість хору, з якою працює вона, як керівник і вони, як її однодумці.